Aktuálně‎ > ‎

Návštěva strážníků městské policie

přidáno: 11. 4. 2016 22:53, autor: Centrum denních služeb   [ aktualizováno 11. 4. 2016 22:53 ]

Dne 6.4.2016 nás v Centru denních služeb Jablonec nad Nisou p.o. navštívili strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou pan Miloslav Lejsek a pan Bronislav Novák. Informovali naše uživatelé, osoby s mentálním postižením o tom, že dne 20. února vešla v platnost novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu. Chodci mají nově povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat. 


Dále nám, vysvětlili, proč se tato povinnost zavádí. Cílem je prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný. Mezi roky 2012 - 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v minulém roce takto zemřelo 72 lidí, kteří nebyli v noci vidět. Vhodný reflexní prvek nám může zachránit život.

Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích.

Proto jsme dostali od strážníků doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy, který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Pásek můžeme nosit pohodlně u sebe v kapse nebo tašce, kde vám nezabere příliš místa a použít ho až v případě potřeby. Reflexní pásek může být součástí batohu či tašky, pokud je dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Reflexní pásky na ruku - reflexní náramky jsou nejrozšířenějším reflexním prvkem. Výhodou je jejich rychlé a snadné použití. Reflexní samonavíjecí pásky se jednoduše sami ovinou kolem ruky, nohy, kolem rámu kola, kočárku, kabelky apod.


V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta v rozmezí od nuly do 2000 Kč blokově, od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. Místo udělování sankcí však policejní hlídky budou lidem spíše domlouvat, aby příště zákon neporušovali a pohybovali se na silnici bezpečněji.